background
Ferrofluid flywheel
Know more about our experiment!
Meet us

We’re the group of students from AGH University of Science and Technology and Jagiellonian University. We prefer different fields of study and interest, but we are all connected by our passion to space. Two years ago we decided to launch our own science satellite. We spend free time and use knowledge to make our dream come true. In the evenings, after lectures, we make calculations, plans and seek for new solutions in order to succeed.

KRAKsat
in numbers
15
team members
22
months of work
1374g
satellite's weight
  • Teraz gdy KRAKsat jest już w kosmosie, wracamy myślą do wyprawy naszego zespołu KRAKsat/Integra do Stanów Zjednoczonych. Byliśmy jednymi z pierwszych polskich studentów, którym udało się na żywo zobaczyć start rakiety z naszym satelitą na pokładzie! Statek Cygnus, który na pokładzie miał ponad 20 nanosatelitów, wliczając w to KRAKsata oraz Światowida, zadokował na ISS kilkanaście godzin po tym, jak Antares 230 odpalił silniki na kosmodromie Wallops w Wirginii.

Cała ta wyprawa nie byłaby możliwa bez wsparcia LOT Polish Airlines , dzięki którym udało nam się dostać za ocean i uczestniczyć w tych niesamowitych wydarzeniach. Podczas naszej kilkudniowej podróży udało nam się nie tylko zaobserwować wyczekiwany start rakiety, ale również odwiedzić miejsca, bezpośrednio związane z przemysłem kosmicznym i jego historią. Wizyta w Waszyngtonie pozwoliła nam zwiedzić National Air and Space Museum, które posiada w swoich zasobach wiele najważniejszych pamiątek po programach Apollo i Gemini, takich jak kombinezony astronautów, walizki na próbki księżycowe, a nawet same statki kosmiczne. Na lotniskowcu USS Interpid, zacumowanym na wybrzeżach Manhattanu od 37 lat, mogliśmy podziwiać Enterprise - pierwszy w historii wahadłowiec NASA. Ponadto, nasza wizyta na Uniwersytecie Pensylwanii pozwoliła nam się przekonać, że laboratoria polskich uczelni wcale nie odstają od tych na zachodzie ;) Niezapomnianym przeżyciem było dla nas obserwowanie startu rakiety. Dźwięk silników, który niósł się po całej okolicy będziemy z pewnością jeszcze długo wspominać. Nasz lot do USA pozwolił nam obcować z inżynierią kosmiczną w stopniu, jaki w naszym kraju jest póki co niedostępny. Ponownie więc dziękujemy PLL LOT! #flyLOT @flylot

Więcej informacji na temat samego satelity już wkrótce ;)
  • Miłego kosmicznego tygodnia! Idealne zdjęcie na poniedziałek, czyli KRAKsat i Światowid w ich naturalnym środowisku 🛰️ #satelity #agh #uj #SatRevolution #kosmos #polskawkosmosie
  • 🛰️ A oto i dzielna para polskich satelitów: #KRAKsat i #Światowid, które ramię w ramię opuszczają pokład ISS z deaployera NanoRacks, 3 lipca, godzina 13:50 czasu polskiego. Mimo że wciąż nie udało się nawiązać komunikacji z naszym satelitą, nie tracimy nadziei i co noc cierpliwie nasłuchujemy i nadajemy, licząc że niebawem się odezwie 📡 A póki co bardzo dziękujemy @nasa za przepiękne zdjęcia!
  • Zdjęcie robione kosmicznym tosterem, ale TAK - to #KRAKsat w kosmosie! 🚀 Dziękujemy że byliście z nami, wkrótce kolejne update'y dotyczące misji! #polskawkosmosie
The most important units
Construction of the satellite
Ferrofluid
Ferrofluid is a suspension consisting of tiny magnetite molecules in carrier fluid. In our experiment we will use its strong reactivity to magnetic field.
Casing of experimental system
Experimental system is constructed from 7075 aluminium alloy and placed in special steel container. Electromagnets placed around the container puts the ferrofluid into motion.
Printed Circuit Board
The PCB elements were carefully chosen, so they can work properly in wide range of temperature. Work is controlled by STM32 microcontroller, which provides low power consumption with high computing power.
Data from the orbit
Due to accelerometer, gyroscope and magnetometer - sensors placed in KRAKsat – we will be able to observe its location in the orbit.
Flash memory
Regular data from sensors and log files from the experiment will be held in 8MB flash memory. During communication sessions we will receive information stored in memory.
Power supply
Satellite is powered by photovoltaic panels. They will be charged during flight around the Earth in the time of exposition to the Sun, which is 60% of the passage time.
OUR PARTNERS
background
CONTACT