KRAKsat jest już na orbicie!
Aktualności
background
Ferrofluidowe koło zamachowe
Dowiedz się więcej na temat naszego eksperymentu!
Kim jesteśmy?
Poznaj nasz zespół

Jesteśmy grupą studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Różnią nas kierunki studiów i zainteresowania, ale łączy jedno – pasja do kosmosu . Dwa lata temu postanowiliśmy, że wystrzelimy satelitę badawczego. Poświęciliśmy, i wciąż poświęcamy swój wolny czas, środki i wiedzę na skonstruowanie satelity. Po powrocie z uczelni robimy obliczenia, planujemy i kompletujemy części, szukamy nowych rozwiązań i misji zakończonych sukcesem.

KRAKsat
w liczbach
15
zaangażowanych osób w zespole
22
miesiące intensywnej pracy
1374g
docelowej wagi satelity
  • Miłego kosmicznego tygodnia! Idealne zdjęcie na poniedziałek, czyli KRAKsat i Światowid w ich naturalnym środowisku 🛰️ #satelity #agh #uj #SatRevolution #kosmos #polskawkosmosie
  • 🛰️ A oto i dzielna para polskich satelitów: #KRAKsat i #Światowid, które ramię w ramię opuszczają pokład ISS z deaployera NanoRacks, 3 lipca, godzina 13:50 czasu polskiego. Mimo że wciąż nie udało się nawiązać komunikacji z naszym satelitą, nie tracimy nadziei i co noc cierpliwie nasłuchujemy i nadajemy, licząc że niebawem się odezwie 📡 A póki co bardzo dziękujemy @nasa za przepiękne zdjęcia!
  • Zdjęcie robione kosmicznym tosterem, ale TAK - to #KRAKsat w kosmosie! 🚀 Dziękujemy że byliście z nami, wkrótce kolejne update'y dotyczące misji! #polskawkosmosie
  • Zostały niecałe 3 godziny do najważniejszego momentu naszej misji kosmicznej! ⚡ Bądźcie z nami na Facebooku - już o 13:30 rozpoczniemy stream na żywo z wypuszczenia #KRAKsat w przestrzeń kosmiczną 🚀 To naprawdę wielka chwila - trzymajcie kciuki!!! 🛰️ #kosmos #satelita #polskawkosmosie
Najważniejsze podzespoły
Budowa satelity
Ferrofluid
Ferrofluid to zawiesina drobnych cząstek magnetytu w cieczy nośnej. Silnie reaguje na pole magnetyczne, co wykorzystamy w naszym eksperymencie.
Obudowa eksperymentu
Eksperyment umieszczony jest w konstrukcji ze stopu aluminium 7075, w specjalnym stalowym zbiorniku. Wokół zbiornika znajdują się elektromagnesy, które wprawią ferrofluid w ruch.
Płytka PCB
Elementy płytki zostały dobrane tak, aby zapewniały poprawną pracę w dużym zakresie temperatur. Pracą steruje mikrokontroler STM32, zapewniający mały pobór prądu oraz dużą moc obliczeniową.
Dane z orbity
Na pokładzie KRAKsata znajdą się czujniki IMU - akcelerometr, żyroskop i magnetometr, które pozwolą nam dokładnie poznać jego stan na orbicie.
Pamięć flash
Dysponujemy 8MB pamięci flash, w której będą przechowywane logi związane z przebiegiem eksperymentu i standardowe odczyty z czujników. Podczas sesji komunikacyjnych będziemy odebrać zapisane w pamięci dane.
Zasilanie
Satelita jest zasilany przez panele słoneczne. W trakcie przelotu wokół Ziemi około 60% czasu spędzi w słońcu - wtedy baterie będą ładowane.
Nasi sponsorzy i partnerzy
background
Masz pytania?
Skontaktuj się z naszym zespołem