background
Ferrofluidowe koło zamachowe
Dowiedz się więcej na temat naszego eksperymentu!
Kim jesteśmy?
Poznaj nasz zespół

Jesteśmy grupą studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Różnią nas kierunki studiów i zainteresowania, ale łączy jedno – pasja do kosmosu . Dwa lata temu postanowiliśmy, że wystrzelimy satelitę badawczego. Poświęciliśmy, i wciąż poświęcamy swój wolny czas, środki i wiedzę na skonstruowanie satelity. Po powrocie z uczelni robimy obliczenia, planujemy i kompletujemy części, szukamy nowych rozwiązań i misji zakończonych sukcesem.

KRAKsat
w liczbach
15
zaangażowanych osób w zespole
22
miesiące intensywnej pracy
1374g
docelowej wagi satelity
  • #KRAKsat trafi na orbitę już 3 lipca o 13:50 czasu polskiego! To właśnie na ten dzień czekaliśmy od początku naszej kosmicznej przygody 🚀 Z ISS, na którym teraz przebywa, zostanie wyrzucony w przestrzeń kosmiczną z japońskiego modułu Kibo. Trzymajcie kciuki za udaną komunikację! O efektach będziemy informować na bieżąco 🔥

#kosmos #polskawkosmosie #kosmoswpolsce #satelita #nauka #agh #uj
  • Ekipa #KRAKsat pozdrawia z Nowego Jorku! 🚀 Za nimi pierwszy amerykański prom kosmiczny - #Enterprise🔥 Mimo iż wahadłowiec nie był nigdy wykorzystany w prawdziwej misji kosmicznej na orbicie, okazał się niezwykle przydatny jako egzemplarz do szkoleń pilotów i ćwiczenia lądowań 🛬 #kosmos #wahadłowiec #nauka @agh.krakow
  • Byliśmy świadkami tej niezwykłej chwili - startu rakiety Antares z #KRAKsat na pokładzie 🚀 Emocje już powoli opadają, ale to tak naprawdę dopiero początek naszej kosmicznej misji! Przed nami dużo pracy - głównie dotyczącej przygotowania do komunikacji z satelitą 🛰️ #satelita #lecewkosmos #rakieta #polskawkosmosie #przygoda #usa #wallopsflightfacility
  • I polecieliśmy!! 🚀🚀🚀
Rakieta Antares wystartowała zgodnie z planem o 22:46 wynosząc ponad 3 tony ładunku, a w nim... naszego satelitę #KRAKsat! 🛰️ Niesamowite przeżycie 🔥 Dziękujemy Wam wszystkim za wsparcie, obecność i trzymanie kciuków! Cygnus, odczepiony już od rakiety, przydokuje do ISS jutro wieczorem. 
A co dalej z satelitą? Czeka go teraz kilka tygodni oczekiwania na wypuszczenie w przestrzeń kosmiczną. Jak tylko potwierdzimy dokładną datę - damy znać 🚀
Dziękujemy jeszcze @flylot za wsparcie - dzięki #flyLOT część zespołu KRAKsat mogła podziwiać start rakiety na żywo 👨‍🚀 Już wkrótce powinniśmy dostać od nich więcej zdjęć i wideo - stay tuned!

fotografia by @nasa 🚀
#kosmos #rakieta #polskawkosmosie
Najważniejsze podzespoły
Budowa satelity
Ferrofluid
Ferrofluid to zawiesina drobnych cząstek magnetytu w cieczy nośnej. Silnie reaguje na pole magnetyczne, co wykorzystamy w naszym eksperymencie.
Obudowa eksperymentu
Eksperyment umieszczony jest w konstrukcji ze stopu aluminium 7075, w specjalnym stalowym zbiorniku. Wokół zbiornika znajdują się elektromagnesy, które wprawią ferrofluid w ruch.
Płytka PCB
Elementy płytki zostały dobrane tak, aby zapewniały poprawną pracę w dużym zakresie temperatur. Pracą steruje mikrokontroler STM32, zapewniający mały pobór prądu oraz dużą moc obliczeniową.
Dane z orbity
Na pokładzie KRAKsata znajdą się czujniki IMU - akcelerometr, żyroskop i magnetometr, które pozwolą nam dokładnie poznać jego stan na orbicie.
Pamięć flash
Dysponujemy 8MB pamięci flash, w której będą przechowywane logi związane z przebiegiem eksperymentu i standardowe odczyty z czujników. Podczas sesji komunikacyjnych będziemy odebrać zapisane w pamięci dane.
Zasilanie
Satelita jest zasilany przez panele słoneczne. W trakcie przelotu wokół Ziemi około 60% czasu spędzi w słońcu - wtedy baterie będą ładowane.
Nasi sponsorzy i partnerzy
background
Masz pytania?
Skontaktuj się z naszym zespołem