KRAKsat jest już na orbicie!
Aktualności
background
Ferrofluidowe koło zamachowe
Dowiedz się więcej na temat naszego eksperymentu!
Kim jesteśmy?
Poznaj nasz zespół

Jesteśmy grupą studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Różnią nas kierunki studiów i zainteresowania, ale łączy jedno – pasja do kosmosu . Dwa lata temu postanowiliśmy, że wystrzelimy satelitę badawczego. Poświęciliśmy, i wciąż poświęcamy swój wolny czas, środki i wiedzę na skonstruowanie satelity. Po powrocie z uczelni robimy obliczenia, planujemy i kompletujemy części, szukamy nowych rozwiązań i misji zakończonych sukcesem.

KRAKsat
w liczbach
15
zaangażowanych osób w zespole
22
miesiące intensywnej pracy
1374g
docelowej wagi satelity
  • Teraz gdy KRAKsat jest już w kosmosie, wracamy myślą do wyprawy naszego zespołu KRAKsat/Integra do Stanów Zjednoczonych. Byliśmy jednymi z pierwszych polskich studentów, którym udało się na żywo zobaczyć start rakiety z naszym satelitą na pokładzie! Statek Cygnus, który na pokładzie miał ponad 20 nanosatelitów, wliczając w to KRAKsata oraz Światowida, zadokował na ISS kilkanaście godzin po tym, jak Antares 230 odpalił silniki na kosmodromie Wallops w Wirginii.

Cała ta wyprawa nie byłaby możliwa bez wsparcia LOT Polish Airlines , dzięki którym udało nam się dostać za ocean i uczestniczyć w tych niesamowitych wydarzeniach. Podczas naszej kilkudniowej podróży udało nam się nie tylko zaobserwować wyczekiwany start rakiety, ale również odwiedzić miejsca, bezpośrednio związane z przemysłem kosmicznym i jego historią. Wizyta w Waszyngtonie pozwoliła nam zwiedzić National Air and Space Museum, które posiada w swoich zasobach wiele najważniejszych pamiątek po programach Apollo i Gemini, takich jak kombinezony astronautów, walizki na próbki księżycowe, a nawet same statki kosmiczne. Na lotniskowcu USS Interpid, zacumowanym na wybrzeżach Manhattanu od 37 lat, mogliśmy podziwiać Enterprise - pierwszy w historii wahadłowiec NASA. Ponadto, nasza wizyta na Uniwersytecie Pensylwanii pozwoliła nam się przekonać, że laboratoria polskich uczelni wcale nie odstają od tych na zachodzie ;) Niezapomnianym przeżyciem było dla nas obserwowanie startu rakiety. Dźwięk silników, który niósł się po całej okolicy będziemy z pewnością jeszcze długo wspominać. Nasz lot do USA pozwolił nam obcować z inżynierią kosmiczną w stopniu, jaki w naszym kraju jest póki co niedostępny. Ponownie więc dziękujemy PLL LOT! #flyLOT @flylot

Więcej informacji na temat samego satelity już wkrótce ;)
  • Miłego kosmicznego tygodnia! Idealne zdjęcie na poniedziałek, czyli KRAKsat i Światowid w ich naturalnym środowisku 🛰️ #satelity #agh #uj #SatRevolution #kosmos #polskawkosmosie
  • 🛰️ A oto i dzielna para polskich satelitów: #KRAKsat i #Światowid, które ramię w ramię opuszczają pokład ISS z deaployera NanoRacks, 3 lipca, godzina 13:50 czasu polskiego. Mimo że wciąż nie udało się nawiązać komunikacji z naszym satelitą, nie tracimy nadziei i co noc cierpliwie nasłuchujemy i nadajemy, licząc że niebawem się odezwie 📡 A póki co bardzo dziękujemy @nasa za przepiękne zdjęcia!
  • Zdjęcie robione kosmicznym tosterem, ale TAK - to #KRAKsat w kosmosie! 🚀 Dziękujemy że byliście z nami, wkrótce kolejne update'y dotyczące misji! #polskawkosmosie
Najważniejsze podzespoły
Budowa satelity
Ferrofluid
Ferrofluid to zawiesina drobnych cząstek magnetytu w cieczy nośnej. Silnie reaguje na pole magnetyczne, co wykorzystamy w naszym eksperymencie.
Obudowa eksperymentu
Eksperyment umieszczony jest w konstrukcji ze stopu aluminium 7075, w specjalnym stalowym zbiorniku. Wokół zbiornika znajdują się elektromagnesy, które wprawią ferrofluid w ruch.
Płytka PCB
Elementy płytki zostały dobrane tak, aby zapewniały poprawną pracę w dużym zakresie temperatur. Pracą steruje mikrokontroler STM32, zapewniający mały pobór prądu oraz dużą moc obliczeniową.
Dane z orbity
Na pokładzie KRAKsata znajdą się czujniki IMU - akcelerometr, żyroskop i magnetometr, które pozwolą nam dokładnie poznać jego stan na orbicie.
Pamięć flash
Dysponujemy 8MB pamięci flash, w której będą przechowywane logi związane z przebiegiem eksperymentu i standardowe odczyty z czujników. Podczas sesji komunikacyjnych będziemy odebrać zapisane w pamięci dane.
Zasilanie
Satelita jest zasilany przez panele słoneczne. W trakcie przelotu wokół Ziemi około 60% czasu spędzi w słońcu - wtedy baterie będą ładowane.
Nasi sponsorzy i partnerzy
background
Masz pytania?
Skontaktuj się z naszym zespołem