Pochodzenie naszej nazwy

Nasza nazwa to Kraksat. Pochodzimy z Krakowa i okolic. Tworząc nazwę ze słowa Kraków skreśliliśmy dwie ostatnie litery i powstał rdzeń „krak”, który dosłownie oznacza odgałęzienie rzeczne.

Jest to piękne miasto. Do 1795 roku Kraków był stolicą Polski, a do 1611 roku siedzibą władców państwa polskiego. Jest położone nad Wisłą, na obszarze Bramy Krakowskiej, Niecki Nidziańskiej i Podgórza Zachodniobeskidzkiego. Dzisiaj jest stolicą województwa małopolskiego.

Pełną nazwa naszego miasta brzmi „Stołeczne Królewskie Miasto Kraków”, co odnosi się do jego historycznej funkcji – bycia stolicą państwa.

W Krakowie znajduje się wiele wartościowych obiektów architektonicznych np. Wawel, Kościół Mariacki, Rynek Główny, Brama Floriańska, Barbakan.

Miasto pełni funkcję centrum administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, naukowego, gospodarczego, usługowego i turystycznego.

W Krakowie znajdują się 23 uczelnie: 10 publicznych, 2 katolickie oraz 11 niepublicznych. Do uczelni publicznych należą Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny im. Komisji Edukacji Narodowej, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Akademia Muzyczna w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Wzgórze Wawelskie

Wzgórze Wawelskie.
Jakub Hałun, CC-BY 3.0