Satelita

KRAKsat to projekt wysłania satelity badawczej w kosmos przez studentów AGH i UJ. KRAKsat to pierwsza w Polsce satelita typu Tubesat i pierwsza na świecie satelita, która do sterowania położeniem wykorzystywać będzie ferrofluid.

KRAKsat to walec o średnicy 10cmx13cm wysokości o wadze tylko 750 g, czyli jest wielkości litrowego słoika. Mimo swoich niewielkich rozmiarów ma przed sobą wielkie zadanie! Satelita zostanie wyrzucona w kosmos na wysokość 310 km (czyli więcej niż odległość między Krakowem a Warszawą, Wrocławiem czy Lwowem).

Po wystrzeleniu dokona pomiaru temperatury, indukcyjności pola magnetycznego, natężenia światła i wiele innych. W tym czasie musi sprostać naprawdę ekstremalnym warunkom panującym w jonosferze, takim jak duża amplituda temperatur (od −170C do 110C!), niskie ciśnienie, mikrograwitacja, zjonizowane gazy. Po trzech miesiącach ciągłych pomiarów i eksperymentów satelita wytraci prędkość i spali się w atmosferze.Głównym zadaniem satelity jest zbadanie, jak w kosmosie zachowa się ferrofluid, czyli ciekły magnes. Chcemy sprawdzić realność pomysłu użycia go jako ciekłego koła zamachowego. Przy braku grawitacji w przestrzeni kosmicznej wprowadzimy ferrofluid w polu magnetycznym w ruch wirowy. Jeśli eksperyment się powiedzie - ciecz w zbiorniku powinna przyjąć oczekiwaną przez nas prędkość i spowodować zmianę prędkości obrotowej satelity w przeciwnym kierunku.

Problem wymaga wybrania odpowiedniego materiału, wielu godzin spędzonych w laboratorium, testów przeprowadzonych w polu grawitacyjnym oraz oczywiście funduszy.

DORZUĆ GROSIKA!

Jednak jeśli nasze przewidywania się sprawdzą, nasz wynalazek mógłby obniżyć koszt i zwiększyć niezawodność systemów stabilizacji wykorzystywanych w przestrzeni kosmicznej. Co więcej, nowa technologia może stać się polskim akcentem w odkrywaniu kosmosu i pokazać, że PolakPotrafi!

kilometrów nad ziemią
godzin w laboratorium
części elektronicznych

Budowa satelity

Satelita i opisane po kolei jej części: Komputer pokłądowy, układ doświadczalny, układ zasilania, układ komunikacji, panele słoneczne oraz anteny

See blog

Jak to jest samodzielnie zbudować satelitę?

Budowa satelity to długi i skomplikowany proces. Jak nam idzie? W tej chwili pracujemy nad podzespołami satelity. Czy to dużo? Sami zobaczcie! ↓↓↓
Postępy

Bez waszej pomocy pasek postępu porusza się ślimaczym tempem, jeśli chcesz byśmy ruszyli z przyspieszeniem kosmicznym, możesz nas wspomóc finansowo.

TAAK, LEĆCIE SZYBCIEJ!

Wiecie, jakie działania musimy podjąć, żeby wysłać satelitę?

1. Obliczenia
2. Symulacje warunków na orbicie
3. Zdobycie sponsorów
4. Opłacenie wystrzału satelity
5. Projektowanie podzespołów satelity
6. Zamówienie części
7. Budowa podzespołów
8. Testy podzespołów
9. Połączenie podzespołów w satelitę
10. Testy satelity
11. Wysyłka do USA
12. Wystrzelenie na orbite
13. 3 miesiące pracy na orbicie
Chcesz wiedzieć bardziej szczegółowo, co robimy? Polub nas na facebooku i zaproś do tego znajomych! [JAKOŚ WPLEŚĆ TU OSTATNIE WPISY]

Dlaczego warto nam zaufać?

Hej!

Jesteśmy grupą studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Różnią nas kierunki studiów czy zainteresowania , ale łączy jedno – pasja do kosmosu. Dwa lata temu postanowiliśmy, że wystrzelimy satelitę badawczą. Zrezygnowaliśmy z oglądania Big Bang Theory, zostaliśmy stałymi użytkownikami na forach dla robotyków, stróż nocny na uczelni mówi już do nas po imieniu, a zawartość sklepów z częściami elektronicznymi znamy lepiej niż własną szafę. Poświęciliśmy, i wciąż poświęcamy swój wolny czas, środki i wiedzę na skonstruowanie satelity. Po powrocie z uczelni robimy obliczenia, planujemy i kompletujemy części, szukamy nowych rozwiązań i misji zakończonych sukcesem.

Działania idą prężnie naprzód, a nas najbardziej zatrzymuje kwestia finansowa. Jeśli chcesz nam pomóc i dołożyć swoją cegiełkę do okrywania kosmosu – nie wstydź się, kliknij w ten duży żółty przycisk na górze!

Jeśli zastanawiasz się, czy jesteśmy wizjonerami czy wariatami – dajemy Ci wybór. Poznaj nas poniżej i zdecyduj sam!

Jan Życzkowski
Jan Życzkowski

lider projektu, układ stabilizacji, automatyka

Student Automatyki i Robotyki AGH. W wolnej chwili wyruszam w góry, na narty albo na gry planszowe w gronie przyjaciół.

  Dominik Markowski
  Dominik Markowski

  układ stabilizacji, automatyka

  Na co dzień - student robotyki i full stack developer, po godzinach - fan podróży, muzyki i robotyki.

   Piotr Mikołajek
   Piotr Mikołajek

   układ stabilizacji, automatyka

   Student Automatyki i Robotyki i początkujący inżynier. Po godzinach amator dobrej muzyki i kolarstwa

    Artur Hadasz
    Artur Hadasz

    układ stabilizacji, automatyka

    Na codzień: student Automatyki i Robotyki, elektronik po godzinach - miłośnik gór, grania na gitarze i tańca towarzyskiego.

     Michał Zieliński
     Michał Zieliński

     komunikacja, programowanie

     Programista. Moje główne zainteresowania to sieci komputerowe, kryptografia i informatyka teoretyczna.

      Krzysztof Szewczyk
      Krzysztof Szewczyk

      mechanika

      Student Inżynierii Mechanicznej i Materiałowej. Pasjonat gór, książek, fantastyki naukowej. Staram się być na bieżąco poinformowany nt. wydarzeń ze świata.

       FAQ

       A co ja mogę zrobić?

       W tej chwili najbardziej potrzebujemy wsparcia finansowego. Zbiórkę prowadzimy na portalu crowdfunding, żeby wszystkie procedury były jasne i transparentne. /opis jak to działa/ Całkowity koszt to… ,

       Nie mam pieniędzy, czy mogę jakoś pomóc?

       Jasne! Możesz pomóc nam dotrzeć do tych, którzy je mają. Powiedz o nas swoim znajomym, podpowiedz jako temat lokalnym mediom, udostępnij naszą zbiórkę lub stronę na Facebooku (warto ją polubić!) albo podeślij nam swój pomysł na dotarcie do świadomości.

       Jestem firmą lub instytucją, z kim się kontaktować?

       Zarówno jeśli chcesz zostać sponsorem, jak i w kwestiach merytorycznym kontaktuj się z koordynatorem projektu, Janem Życzkowskim (e-mail: …, telefon …). Media zapraszamy do kontaktu z naszą media responsive(?), Anną Soją (e-mail: …, telefon …).

       Mam inne pytanie, propozycję, pomysł lub zauważyłeś błąd?

       Możesz do nas napisać na mailu, w poniższym formularzu, na naszym fanpage’u lub, jeśli studiujesz na AGH, przyjrzeć się naszym zdjęciom i zagadać osobiście!

       Kontakt

       Sponsorzy
       e-mail Jasia tel Jasia?
       Media
       E-mail: e mail mój? Phone: tel mój